Fundament:
Jeżeli chodzi o fundament nie ma żadnej różnicy czy będzie to dom murowany czy szkieletowy, wiadomo dom szkieletowy jest lżejszy niż betonowe mury ale fundament nie służy tylko żeby utrzymać wagę domu, fundament odpowiada za odpowiednie posadowienie domu. Jeżeli chodzi o koszta będą identyczne. Jeżeli chodzi o małe fundamenty jak pod 35m2 można zrobić słupy fundamentowe które bardzo dobrze się sprawdzają w polskich warunkach. Słupy fundamentowe także od dziesiątek lat wykorzystywane są za granicą w USA, Norwegii czy Rosji.
Koszt takiego fundamentu punktowego to około 1500zł za cały materiał na słupy pod dom 35m2, jest bardzo prosty w wykonaniu i nie wymaga dużego wysiłku, ale nie myślcie że to całkowity koszt ponieważ porównując go do zwykłego fundamentu którego koszt pod 35m2 wyniesie 5000złotych, ale mamy już poziom zero. Dlatego żeby dojść do poziomu zero w obu przypadkach będzie to identyczny koszt. Na pewno wykonanie fundamentu punktowego będzie prostsze w wykonaniu dla amatorów i nie jest to trudna fizyczna praca. Podsumowując koszt fundamentu pod dom szkieletowy czy murowany będzie taki sam.
Dach
Jak każdy zapewne wie czy to dom murowany czy szkieletowy to dach jest dokładnie identyczny, nie ma żadnej różnicy, ale zastanawiające jest to że większość dachów zerwanych podczas wichur jest na domach murowanych a nie szkieletowych, związane jest to z nieodpowiednim montażem więźby dachowej do murłaty, oszczędność w budowie dachu kończy się właśnie czymś takim, pamiętajcie dach i fundament to dwa najważniejsze elementy naszego domu.
Jeżeli chodzi o dach to oczywiście dach dwuspadowy jest najkorzystniejszym rozwiązaniem ponieważ możemy uzyskać największa powierzchnię na poddaszu oraz jest najprostszy w wykonaniu.
Ściany:
Jeżeli chodzi o ściany to oczywiście wiadomo że postawienie ściany z belek zajmie bardzo mało czasu tak samo ich skręcenie, przy przekroju 45×195 czyli grubość ściany 19,5cm od razu dajemy w nią ocieplenie co jest niemożliwe w przypadku ścian murowanych. Reasumując dom murowany i dom szkieletowy przy tej samej grubości ścian mamy dużo lepsze ocieplenie w szkieletowym. Wykonanie ścian w budynku murowanym wymaga dużo większego nakładu pracy fizycznej, ale jak wiadomo dla niektórych beton to beton i nie innej możliwości. Moim zdaniem czy dom murowany czy szkieletowy to już musi wybrać inwestor.
Panuje też przekonanie powielane na wielu grupach fb że dom szkieletowy z poszyciem OSB jest niezdrowy co jest kompletną bzdurą ponieważ środek domu jest całkowicie odizolowany od poszycia folią paroizolacyjną oraz płytami karton gips. Nie mamy żadnej styczności z nimi. A na zdrowy rozsądek zastanówcie się z czego macie meble w domu, jaki jest skład płyt meblowych a możecie się bardzo zdziwić, bo zapewne większość z nas nie kupuje mebli z dębu.
Ocieplenie:
Jeżeli chodzi o ocieplenie to zapewne przy takim samym metrażu będzie ono dużo lepsze w domu szkieletowym ponieważ już w rdzeniu szkieletu mamy przykładowo 19,5cm wełny plus do tego ocieplenie na elewacji. Aczkolwiek polskie zimy są bardzo słabe co możemy zaobserwować od kilku lat i raczej się to nie zmieni, pogoda jest tak fikuśna że ciężko odróżnić pory roku.
Jeżeli chodzi o typ ogrzewania to w domach szkieletowych grzejemy tylko powietrze a w murowanych musimy nagrzać także mury. Są tego plusy i minusy ponieważ dom szkieletowy bardzo szybko się nagrzeje ale także bardzo szybko się ochłodzi. Dom murowany po nagrzaniu będzie długo utrzymywał temperaturę. Jeżeli chodzi o sposoby grzania domów to już zależy od inwestora co będzie dla niego najodpowiedniejsze, przykładem niech będzie mały domek 30m2 gdzie ogrzanie go prądem poprzez najzwyklejsze grzejniki olejowe z termostatem za cały sezon grzewczy 6 miesięcy nie wydamy na rachunki za prąd więcej niż 1500zł (włącznie z wszystkim w domu co jest na prąd, pralka, lodówka itd..). Przy tym samym ogrzewaniu ale kominkiem wydamy za cały sezon 500zł za opał, ale wiadomo jest to związane z ciągłym dokładaniem, czyszczeniem itd..
W dużych domach najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście ogrzewanie gazowe które w dzisiejszych czasach wychodzi najkorzystniej. Oczywiście można użyć paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła ale tutaj opinie są podzielone, jedni twierdzą że to idealne rozwiązanie a drudzy że to inwestycja która nigdy się nie zwróci.
Garaż w bryle.
Moim zdaniem garaż w bryle budynku to przerost formy nad treścią z kilku powodów, jest dużo więcej wad takiego rozwiązania niż zalet. Po pierwsze 90% osób które robi garaż w bryle budynku z niego nie korzysta i staje się on tak zwaną miejscówką na „przydasie” czyli zagracanie go rzeczami z domu których już nie używamy a szkoda je nam je wyrzucić. Po drugie bez bramy z automatyką wątpię żeby 2-5 razy dziennie chciało się komuś wychodzić z samochodu podczas ulewy i otwierać ją ręczenie. Najlepiej zrobić wiatę przy domu która może służyć jako schronienie dla samochodu przed opadami oraz podczas lata na miejsce na grilla gdzie nie pada na głowę. Oczywiście to jest moje zdanie i możecie się z nim nie zgadzać, to są tylko moje praktyczne spostrzeżenia od właścicieli domów z garażem.
Teraz pytanie czy szkieletowy czy murowany, wydaje mi się że każdy sam musi odpowiedzieć sobie na to pytanie, bo oglądając filmy na youtube realizowane przez firmy budujące szkieletowe dowiecie się że są one najlepsze, z kolei filmy realizowane przez firmy budujące murowane powiedzą wam że tylko murowane.
Podstawa taniego domu do wykonania systemem gospodarczym to brak garażu w bryle, dach dwuspadowy, metraż nie większy niż 80m2. Oczywiście jeżeli kogoś stać na większy to można i większy. Tak samo jeżeli chcecie budować dom systemem gospodarczym musicie mieć olbrzymią determinację do działania, jeżeli jesteś zgorzkniałym starym dziadem popijającym alkohol to zapewne nie uda Ci się postawić domu w normalnej cenie bo będziesz patrzeć na to co znajomi powiedzą i zbudujesz szopę o olbrzymim metrażu. Ale jeżeli jesteś młodą osobą która nie boi się wyzwań i masz w sobie masę pozytywnej energii, nie boisz się młotka i wkrętarki to taki dom zbudujesz samemu bez problemu.
Leave a Reply